bluedisco.pl

Jak radzić sobie z depresją?

Depresja to choroba, która należy do zaburzeń psychicznych z dominującym objawem subiektywnie odczuwanego obniżenia nastroju. Schorzenie to dotyczy całej osoby, a więc towarzyszących jej emocji, myśli, a także działania. Jest związana również ze zdrowiem fizycznym, bowiem dość często wiąże się z różnymi dolegliwościami somatycznymi, nawet tak poważnymi jak choroby serca, nowotwory czy przewlekłe choroby układu pokarmowego.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje depresji:

  • depresję epizodyczną (najczęściej diagnozowaną),która trwa krócej niż dwa lata, a jej początek jest ściśle związany z konkretnym doświadczeniem;
  • depresję przewlekłą, trwającą dłużej niż dwa lata, z możliwymi etapami bezobjawowymi, które nie trwały maksymalnie do dwóch miesięcy.

Zachorowanie na depresję wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania człowieka w sferze osobistej, rodzinnej, zawodowej i społecznej. Zaburzenie to powinno się leczyć, ponieważ nieleczona depresja powoduje utrwalanie się niektórych objawów, a co więcej, może nawet prowadzić do rozwoju tzw. osobowości depresyjnej.

Jeśli chcemy poradzić sobie z depresją, musimy pamiętać o różnych jej aspektach, starając się zadbać o siebie w każdym z obszarów życia.

Przeciwdziałanie depresji

W zaburzeniach depresyjnych przyszłość wydaje się jawić jako czarna dziura, pozbawiona jakichkolwiek perspektyw. Przyszłość nie ekscytuje, a raczej przeraża, gdyż tak naprawdę jej nie ma. Dlatego bardzo ważne jest, aby ograniczyć perspektywę czasową. Planowanie powinno dotyczyć jedynie spraw bieżących. W niektórych przypadkach depresja osiąga tak duże natężenie, że plany sięgające dalej niż na kolejne kilka godzin wydają się zupełnie nierealne. Dlatego istotne jest, by skupić się na teraźniejszości, na tu i teraz.

Specyficzną cechą depresji jest też pesymistyczne myślenie. Natłok czarnych, przygnębiających myśli lub bezgraniczna pustka i brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia sprzyjają do zapadania się w stan bezsilności i bezradności. Aby się z tym uporać, warto podejmować zwykłe, codzienne czynności domowe, angażować się w pracę zawodową. Można również wprowadzić regularną aktywność fizyczną, która prowadzi do intensywnego wydzielania endorfin mających pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Nawet jeśli nie masz możliwości uprawiania sportu, możesz zdecydować się na pracę w ogrodzie czy domowe porządki. Ważne, aby się ruszać.

Można też odwrócić uwagę od depresyjnych nastrojów i czarnych myśli poprzez kontakty z innymi ludźmi. W depresji nie jest to łatwe, ale trzeba pamiętać, że im większa izolacja od społeczeństwa, tym depresja okazuje się być silniejsza. Jeśli więc tylko jest okazja do wyjścia z domu, to warto z niej skorzystać.

Jeszcze jedna rzecz ma bardzo ważne znaczenie w przeciwdziałaniu depresji – higiena. Codzienna toaleta nie tylko zmusza do wstania z łóżka, ale przede wszystkim poprawia estetykę wyglądu, a to przekłada się na lepsze samopoczucie.

Jeśli uda Ci się zrealizować którąś z powyższych wskazówek, to z całą pewnością odczujesz poprawę nastroju, a negatywne emocje, takie jak lęk, napięcie, złość czy smutek staną się mniej uciążliwe. Jednak pamiętaj, że depresja to poważna sprawa, dlatego nie czyń sobie żadnych wyrzutów, jeśli okaże się, że sam sobie nie radzisz. Schorzenie to bardzo często wymaga pomocy ze strony innych.

Nie zwlekaj i daj sobie pomóc!

Jeśli trafiłeś na tę stronę i szukasz fachowej pomocy lub chcesz z kimś porozmawiać o swojej chorobie, ale nie masz z kim, możesz zadzwonić do naszej poradni. Diagnozujemy i leczymy depresję, zapewniając pełne wsparcie i skutecznie poprawiając komfort życia pacjentów.

Psycholog i psychiatria

  • Instytut Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości (INZPiRO) - poradnia. Posiadają specjalistów psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.

INZPiRO
Sienna 72
00-833  Warszawa
tel. 601944242

Zobacz także:

Destrukcyjny wpływ alkoholu

Destrukcyjny wpływ alkoholu

Metoda Orthokine

Metoda Orthokine

Żylaki - Poznań

Żylaki - Poznań

Jak zażegnać kryzys w małżeństwie?

Jak zażegnać kryzys w małżeństwie?

Gabinet psychologiczny w Poznaniu

Gabinet psychologiczny w Poznaniu