bluedisco.pl

Jak zażegnać kryzys w małżeństwie?

Konflikty, kłótnie i różnego rodzaju nieporozumienia są w małżeństwie nieuniknione. Kryzys jest taką sytuacją w związku, kiedy jedna ze stron zaczyna sobie uświadamiać, iż jej oczekiwania zaczynają być coraz bardziej frustrowane przez drugą osobę, komunikacja werbalna nie jest możliwa, a najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się być zerwanie relacji. Kryzysy w rozumieniu psychologicznym stanowią bardzo dobrą okazję do zmiany, a co więcej, także do rozwoju. Większość społeczeństwa sądzi jednak, że jeśli dana relacja zostanie dotknięta kryzysem, to rozstanie stanowi najsłuszniejsze rozwiązanie. Tymczasem wiele kryzysów można zażegnać lub przynajmniej załagodzić.

Przyczyny kryzysów małżeńskich

O tym, że związki bywają burzliwe, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Po czym można poznać nadchodzący kryzys? Przede wszystkim pojawiają się wulgarne wyrażenia, chęć obrażania partnera, a także nic niewnoszące kłótnie, kończące się tzw. cichymi dniami. Innym symptomem może być wzrastająca niechęć do przebywania w towarzystwie drugiej osoby. Kryzys może zwiastować również fizyczna lub psychiczna nieobecność małżonka.

Kryzysy małżeńskie wynikają najczęściej z braku wiedzy:

  • na temat tego, co dzieje się na danym etapie relacji,
  • w jaki sposób można wyjść konstruktywnie z trudnej sytuacji,
  • dotyczącej emocji, a także sposobu postrzegania zaistniałego problemu przez drugą połowę,
  • jak radzić sobie z własnymi emocjami, aby korzystanie z nich przekładało się na pozytywne relacje z innymi.

Przeszkody w rozwiązywaniu kryzysu małżeńskiego

Chociaż wydaje się to pozornie niemożliwe, kryzys w rzeczywistości może przynieść wiele dobrego, pod warunkiem, że obie strony ustalą, co na danym etapie życia powoduje ich wzajemną frustrację oraz brak porozumienia. By jednak tego dokonać, należy zacząć od rzeczowej rozmowy, która powinna przebiegać w spokojnej atmosferze.

Istnieją dwie możliwości zażegnania trudnej sytuacji – poszukanie innych możliwości bądź tkwienie w dotychczasowych sposobach funkcjonowania, które prędzej czy później doprowadzą do zakończenia związku. Najczęściej spotykane przeszkody w rozwiązywaniu kryzysu małżeńskiego to:

  • rozmowy przebiegające w silnie intensywnych emocjach,
  • powracanie w rozmowach do dawnych konfliktów, które zostały już zażegnane,
  • obarczanie partnera winą za zaistniałą sytuację,
  • przerywanie wypowiedzi, obrażanie się, a nawet wychodzenie z pomieszczenia w momencie, kiedy druga osoba wypowiada swoje zdanie,
  • brak jakichkolwiek chęci do wyjścia z kryzysu.

Podstawą, która ułatwia przyjęcie, zrozumienie oraz rozwiązanie konfliktu jest uznanie, że zarówno mężczyzna, jak i kobieta nie są identyczni. Co powinni uczynić małżonkowie dostrzegający, że popadają w kryzys? Przede wszystkim najlepiej jest zacząć działać natychmiast, nie czekając, aż konflikt się pogłębi, a jego rozwiązanie będzie trudniejsze.

Rozwiązanie kryzysu w małżeństwie bardzo często wiąże się z wieloma długimi rozmowami, zanim obie strony zgodnie stwierdzą, że doszły do momentu, w którym uzgodniły warunki i godzą się na ich przestrzeganie. Nie jest to proste, a niekiedy wymaga pomocy osoby z zewnątrz (np. psychoterapeuty), który obiektywnie spojrzy na całą sytuację i głośno nazwie to, czego dwoje ludzi boi się powiedzieć.

Pamiętaj, że kryzys w małżeństwie wcale nie musi oznaczać zakończenia związku!

Jeśli właśnie przeżywasz kryzys w małżeństwie, nie potrafisz zrozumieć swojego partnera i obawiasz się o zakończenie relacji, nie zwlekaj, daj sobie pomóc. Umów się na konsultację ze specjalistą, który pomoże Ci uporządkować to, co stało się dla Ciebie trudne i zawiłe.

Psycholog i psychiatria

  • Instytut Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości (INZPiRO) - poradnia. Posiadają specjalistów psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów.

INZPiRO
Sienna 72
00-833  Warszawa
tel. 601944242

Zobacz także:

Destrukcyjny wpływ alkoholu

Destrukcyjny wpływ alkoholu

Metoda Orthokine

Metoda Orthokine

Żylaki - Poznań

Żylaki - Poznań

Jak radzić sobie z depresją?

Jak radzić sobie z depresją?

Gabinet psychologiczny w Poznaniu

Gabinet psychologiczny w Poznaniu